Ekonomi

Saxo Bank/Jakobsen: Fed muhtemelen 2023’te faiz indirimine gitmeyecek

Saxo Bank’ın CIO’suna göre, Fed muhtemelen gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeme sözünü tutacak ve ABD ekonomisi beklenenden daha iyi performans gösterecek.

Bir röportajda Steen Jakobsen, derin bir sakinlikten ziyade “ekonomideki talep fazlasının düşmesini” beklediğini söyledi. Jakobsen, nihai faiz oranının 2023’ün sonuna kadar yüzde 5,5-6’ya ulaşacağını öngördü.

Banka yetkilisi, manşet enflasyonun önümüzdeki yılın başlarında düşeceğini ancak uzun vadeli enflasyon oranının Kovid öncesi döneme göre 2 katı olacağını belirtti.

Bankanın CIO’su seneye girerken Meta, Netflix, Apple, Amazon ve Google’ın ana şirketi Alphabet gibi şirketlere atıfta bulunarak S&P 500’ün yüzde 25’inin çok değerli, kalan yüzde 75’in ise ucuz olduğunun altını çizdi. Buna göre enerji, emtia savunma harcamaları, lojistik ve siber güvenlik şirketleri fırsat sunan ucuz hisselerin ortasında.

Jakobsen son olarak Çin pazarına da değinerek, ülkenin Kovid politikasını değiştirmesi ve ekonominin tam açılımını gerçekleştirmesi gerektiğinin çok net olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu